25.stretnutie krajanov – Slovákov z Bulharska

Anna Koláriková

V sobotu 12. októbra sa naši krajania zišli už 25. raz na spoločnom stretnutí, ktoré už tradične usporadúvame každý rok na jeseň. Snažíme sa vytvoriť príjemnú atmosféru, k čomu nám pomáha živá hudba a program Tento rok vystúpil súbor Prvosienka. Pre nás nie tak veľmi neznámy, lebo už aj uplynulé roky nám pripravil program ľudových tancov a piesní. Už názov súboru dokazuje, že sa jedná o deti a dorasť. Sme radi, že slovenská ľudová kultúra nezaniká a pestuje sa už aj u malých detí.

Na našom 25. Stretnutí sme radi privítali ako hosťa veľvyslankyňu Bulharskej republiky pani Margaritu Ganevu. Je nám ľúto, že tento rok nemohla prísť naša stála návštevníčka, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu, pani Elenka Arnaudová. Svojou návštevou nás poctila aj predsedníčka Spolku Slovákov z Maďarska Anna Piláriková, Pavol Rozkoš zo Spolku Slovákov z Rumunska a Zdenko Folťan, zo Spolku Slovákov z Juhoslávie. Veľkú radosť sme mali aj z príchodu našich priateľov z Jevišovky. Dúfame, že sa im u nás páčilo, že sa dobre zabavili a že sa s nimi stretneme aj o rok. Tradičná návšteva zo Skalice a najmä početnú zastúpenie krajanov z Trnavy posilnilo účasť na našom stretnutí.

Celé toto stretnutie sa odvíjalo v duchu 25. stretnutia krajanov. Je nám ľúto, že mnohí sa ho  nedožili. O to viac nás teší, keď vidíme nové mladé tváre, čo nám dáva záruku, že náš spolok bude pokračovať aj do ďalších rokov a naša práca nezanikne. A hlavne úsilie pána Zelenáka, ktorého myšlienkou bolo založiť Spolok Slovákov z Bulharska. Spolu s niekoľkými nadšencami, napr. Ondrejom Šprochom, Jánom Kockom, Jurajom Ďurišom, Ondrejom Hankom začali organizovať prvé stretnutie, ktoré sa napokon podarilo zrealizovať 2.júna 1989.

Veríme, milí priatelia, že v tomto duchu budeme pokračovať aj naďalej a pozývame všetkých na ďalšie naše stretnutia.Staršie články

© Spolok Slovákov z Bulharska 2008. Design by Riot Design © 2008. Webdizajn a výroba © Altamira Softworks 2008.. Toplist