5. ročník Dolnozemskej klbásiady

Štefan Červenák

Najlepšie klbásy mali Slováci z Bulharska

Dňa 15.11.2008 o 10,00 hod. zorganizovalo Združenie Dolnozemských Slovákov v bratislavskom Slovnafte už 5. ročník Dolnozemskej klbásiady. V súťaži sa zúčastnili : po jednom družstve Slovákov z Bulharska, z Juhoslávie (Vojvodina – Srbsko), z Maďarska a štyri družstvá Slovákov z Rumunska.

V 5. ročníku Dolnozemskej klbásiady zvíťazilo v tvrdej konkurencii (pretože všetci mali veľmi dobré klbásy) družstvo Slovákov z Bulharska. Spolok Slovákov z Bulharska postavil jedno trojčlenné družstvo v zložení: vedúci družstva Štefan Červenák a dvaja členovia Marta Červenáková a Michal Jančík.
Dolnozemské klbásy sú pikantnejšie a obvykle hrubšie ako tie, ktoré dostanete bežne kúpiť v supermarkete. Na mieste súťaže sa o tom mohlo presvedčiť cca 150 až 180 osôb, ktoré si mohli v bufete kúpiť zo štyroch druhov klbás a tak porovnať, ktorá najlepšie chutí. Najviac bolo predaných klbás, ktoré pripravilo družstvo Slovákov z Bulharska. Tajomstvo ich prípravy sa odovzdáva z generácie na generáciu.
Chcem Vám prezradiť ich recept:

Na prípravu Dolnozemskej klbásy sa používajú tieto suroviny:

  • bravčové pliecko cca 70 % váhy,
  • bravčový bôčik cca 30% váhy,
  • sladká červená paprika domáca (cca 20 – 25 dkg, aby mäsová zmes bola pekne červená), ja to nevážim,
  • štipľavá šervená paprika domáca (množstvo podľa chuti),
  • soľ 20dkg na 10 kg mäsa,
  • cesnak roztlačený podľa chuti,
  • korenie a drvený kmín podľa chuti.

Mäso pomelieme na mäsovom mlynčeku s otvormi č. 10 až 12 mm. Keď je mäso pomleté, dobre ho premiešame s prísadami a necháme odstáť niekoľko hodín, aby sa koreniny v mäsovej zmesi spojili a potom mäsovú zmes naplníme do bravčových čriev, ktoré sme pred tým dobre prepláchli. Surové klobásy sa pečú pomaly na slabom ohni, aby vo vnútri neboli surové a zvonka pripečené. Upečené čerstvé klobásy sú veľmi chutné a ja a moja rodina ich máme najradšej. Ostatné klobásy dáme vyúdiť a to je druhá veľmi dôležitá práca. Na nej závisí, či budú klobásy dobré alebo nie. To závisí aj od toho , aká je udiareň. Najlepšia je murovaná, potom drevená, ale nie plechová. Údime nasledovným spôsobom: na začiatku tvrdým drevom len na prehriatie klobás a potom pilinami z tvrdého dreva. Musíme dávať veľký pozor, aby sa klobásy veľmi neprehriali, ak sú horúce, pokropíme piliny vodou. Údenie trvá cca 8 hodín.

Spolok Slovákov z Bulharska Vám praje dobrú chuť.Staršie články

© Spolok Slovákov z Bulharska 2008. Design by Riot Design © 2008. Webdizajn a výroba © Altamira Softworks 2008.. Toplist