Zájazd do Starej Bystrice

Anna Koláriková


Milí priatelia

 

Tento rok Spolok Slovákov z Bulharska zorganizoval zájazd do Starej Bystrice. Tí, ktorí sme doteraz nevedeli, že aj takáto obec  existuje na Slovensku, sme mali možnosť presvedčiť sa, že je to malebná dedinka na Kysuciach, taká dedinka v údolí a do Poľska čo by kameňom dohodil.  Čistá, upravená a navyše s pozoruhodným umeleckým dielom – orlojom. Účastníci zájazdu mali možnosť podozvedať sa mnohé zaujímavosti či už o dedinke alebo o samotnom orloji, ktorý je jedinečný na Slovensku. Napríklad sme sa dozvedeli, že kysucká obec Stará Bystrica leží na severozápadnej hranici Slovenska v okrese Čadca. Táto obec, ktorej počiatky siahajú prinajmenšom do 15. storočia, má v súčasnosti viac než 2700 obyvateľov. V rámci rekonštrukcie námestia bol v obci postavený jeden z najmladších orlojov na svete, dokončený v roku 2009. Jeho autorom je významný slovenský sochár Viliam Loviška. Orloj sa nachádza pri bočnej stene kultúrneho domu. Celé dielo má tvar štylizovanej podoby Panny Márie sedembolestnej, patrónky Slovenska; je označovaný za najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Šesť bronzových plastík historických osobností Slovenska tvoria vonkajšiu výzdobu: knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik, Andrej Hlinka. Pozoruhodnosťou je taktiež vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Všetkých šesť plastík bolo odliatych z bronzu v ateliéri Tri kamene v Stupave.

Každú hodinu sa objavujú figúrky svätých spojených so Slovenskom: Cyril, Metod, Svorad, Benedikt, Gorazd, Bystrík a Vojtech. Sedem sôch slovenských apoštolov vytesal z topoľového dreva ľudový rezbár Peter Kuník z Tvrdošína. Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník ukazujúci znamenia zverokruhu, polohu Slnka a Mesiaca a mesačné fázy. Na vonkajšom okraji je tzv. kalendárna doska, ktorá má 366 dielov a každý deň sa otočí o jeden diel. Významné slovenské sviatky a pamätné dni sú na kalendárnej doske označené červenou hviezdičkou. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom. Vzhľadom na to, že ide o zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus, obec Stará Bystrica oslovila pražskú firmu SPEL, ktorá navrhla a zostrojila astroláb pre Slovenský orloj v Starej Bystrici. Astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, nejde teda o kópiu iného orloja.


Celý tento výklad sme si mohli vypočuť cez rozhlas, takže pohodlne sme sedeli  v reštaurácii vonku  na námestí a počúvali. Počasie nám tiež prialo, slnko svietili a po daždi, ktorým nás strašili meteorológovia ani chýru ani slychu.

To nás preto nabudilo odísť do neďalekého skanzenu Vychylovka.  Hlavným dôvodom vytvorenia skanzenu  bola záchrana najcennejších pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť z dôvodu výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica. Objekty boli doslova prenesené z priľahlých obcí.

Národopisná expozícia sa usiluje o rekonštrukciu sídelnej krajiny a životného prostredia, s prezentáciou ľudovej architektúry a spôsobu života i kultúry ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Zachovali takto zrubové obytné domy s hospodárskymi staviskami - stodolou a ovčínom a hospodárske stavby, ktoré tvoria obytný dom s podstavanou maštaľou, stodola s pivnicou, maštaľ s ovčínom a kotercom. Technické stavby prezentuje vodný mlyn a píla s hrázdenou konštrukciou. Zo sakrálnych stavieb sa tu nachádza murovaná kaplnka z prvej štvrtiny 19. Storočia a cintorín s kovovými krížmi, predstavujúci cintoríny na Kysuciach začiatkom tohto storočia.

Sami musíte uznať, že takýto výlet stál za to. Objavovať skryté a zaujímavé kúty Slovenska sa stalo programom Spolku Slovákov z Bulharska. A dúfajme, že v tom bude náš Spolok  pokračovať aj v ďalších rokoch.

-ak-Staršie články

© Spolok Slovákov z Bulharska 2008. Design by Riot Design © 2008. Webdizajn a výroba © Altamira Softworks 2008.. Toplist