Zájazd na Oravu 22.5.2015

Anna Koláriková

Na Orave dobre, na Orave zdravo

Milí priatelia

V piatok 22.mája 2015 zorganizoval náš spolok zájazd do Dolného Kubína a na Oravský hrad.  Zavčas rána sme vyrazili na cestu, ktorá plynula pokojne bez časového zdržania (obr.č.1). Trochu sme sa báli počasia, lebo dažde a studené počasie z predchádzajúcich dní neveštili nič dobré.  Ale verš z piesne  „Na Orave dobre, na Orave zdravo“ , presne vystihuje počasie toho dňa: chladno, nie studeno, bez vetra a dažďa, veľmi príjemne. A to nám vydržalo až do konca výletu.  Keďže sme rátali s časovou rezervou, v Žiline sme boli už po desiatej hodine.

Aby sme vyplnili čas do dvanástej, kedy sme mali dohodnutú prehliadku na Oravskom hrade, zastavili sme sa cestou v Terchovej. A dobre sme urobili. Privítala nás pekná dedinka, čistá a upravená. Stihli sme si pozrieť miestny kostol s betlehemom a z priestranstva obkoleseného horami,  kde práve prebiehala príprava  na súťaž v robení bryndzových halušiek  na nasledujúci deň, sme mohli vidieť na kopci sochu Juraja Jánošíka a vyšplhať sa k nej (obr.č.2).

Na Oravskom zámku sme boli presne o dvanástej. S fundovanou sprievodkyňou sme absolvovali prehliadku troch nádvorí zámku a zvládli sme 660 schodov (obr.č.3,4).
Hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Koľko poschodový dom by to bol?
Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13. storočí na mieste staršieho osídlenia na strategicky dôležitom mieste jantárovej cesty. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom, medzi inými aj Matúša Čáka Trenčianskeho. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Turzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné stavby renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel a bol veľmi poškodený. Čoskoro však bolo postarané o jeho konzerváciu a obnovu, pričom poslední majitelia  Pálffyovci  sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.
Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968.

Oravský hrad sa člení na horný, stredný a dolný hrad.

-      Horný hrad tvorí Citadela - najstaršia časť hradu, ktorá bola postavená v 13. storočí a slúžila na obranu hradu.

-      Stredný hrad sa skladá z Korvínovho paláca, paláca Jána z Dubovca a obytnej veže.

-      Dolný hrad tvorí Turzov palác, kaplnka svätého Michala, západná a východná bašta, budova fary a obranný systém zložený z prvej, druhej a tretej hradnej brány.


Po prehliadke hradu sa jeho brány za nami zavreli a odtiaľ sme sa už ponáhľali do Dolného Kubína navštíviť Múzeum P.O.Hviezdoslava (obr.č.5).

Oravské múzeum P.O.Hviezdoslava spravuje na území Oravy 7 národných kultúrnych pamiatok, v ktorých sa nachádza 8 ucelených expozícií.

-        Oravský hrad 

-        Oravská lesná železnica 

-        Čaplovičova knižnica

-         Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava

-         Florinov dom v Dolnom Kubíne

-         Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej

-         Expozície Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy a Mila Urbana v areáli Hviezdoslavovej hájovne pod Babou horou.

Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava je pokračovateľom Literárneho múzea, ktoré bolo sprístupnené v deň 33. výročia Hviezdoslavovho pohrebu, 13. novembra 1954. Jedná sa o najstaršie literárne múzeum na Slovensku. Sídli v historickej budove Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Expozícia poskytuje návštevníkom komplexný pohľad na život a tvorbu Pavla Országha Hviezdoslava.

Hodiny na susednom evanjelickom kostole práve odbíjali tri, keď sme zazvonili pri bráne múzea. Dostalo sa nám  odborného výkladu o živote a diele tohto velikána slovenskej literatúry.
V duchu sme si mohli overovať znalosti, ktoré sme nadobúdali na hodinách literatúry v škole.  Je až neuveriteľné, koľko osobností Slovenska pochádza z Oravy: Janko Matúška, Margita Figuli, Ladislav Nadaši Jege, Martin Kukučín, Milo Urban, P.O.Hviezdoslav.

Posledné kroky viedli na historický cintorín v Dolnom Kubíne k hrobu Hviezdoslava a Janka Matušku. Posledné fotky (obr.č.6) a potom už smer Trnava a Bratislava.

Jednodňový zájazd nemôže stačiť na prehliadku všetkých zaujímavých kútov Oravy, ktoré sme vyššie spomenuli. Je to námet na úvahu, kam sa vyberieme nabudúce...

Dúfame, že sa účastníkom sa zájazd páčil, sme radi záujmu a veríme, že aj v nasledujúcich obdobiach sa nám podarí zorganizovať zaujímavú cestu, na ktorú vás už teraz srdečne pozývame.Staršie články

© Spolok Slovákov z Bulharska 2008. Design by Riot Design © 2008. Webdizajn a výroba © Altamira Softworks 2008.. Toplist