Zázajd 17.mája 2014

Anna Koláriková

Balzam na dušu

Náš spolok už tradične usporadúva zájazdy po krásach Slovenska. Nebolo tomu inak ani tento rok.

Na deň 17.máj sme naplánovali zájazd do Hronseka, Banskej Bystrice a Kremnice. Takmer 40 účastníkov prejavilo záujem zúčastniť sa zájazdu, čomu sa úprimne tešíme.

V túto sobotu sme sa stretli o pol siedmej pri budove Istropolisu v Bratislave a vydali sme sa do Trnavy, aby sme pribrali našich krajanov z tohto mesta a zamierili sme do Hronseka.

V tejto malebnej dedinke (obr.č.1) sme navštívili drevený artikulárny kostolík zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Miestna farárka  (obr.č.3)  nám podala vyčerpávajúci výklad o tejto historickej pamiatke a miestami sme mali dojem, že k nám hovorí fundovaná sprievodkyňa. Ale keď sme v závere zaspievali pieseň „Smieť žiť pre Krista“,  pridala sa k nám zvučným hlasom a spamäti spievala s nami, nenechala nás na pochybách. Nedalo nám neodfotiť sa s 288-ročnými lipami, (obr.č. 2) ktoré zasadili pred kostolom a obyvatelia obce sa o ne vzorne starajú. Aj teraz po veternej kalamite nabehli s pílami a ošetrili stromy.

Z Hronseka sme zamierili do Banskej Bystrice, a to priamo do Múzea SNP (obr.č. 5), kde nás už čakala sprievodkyňa. Vybavená bohatými znalosťami porozprávala nám nielen o Slovensko národnom povstaní, ale aj o príčinách a vzniku prvej republiky, holokauste, či o niektorých udalostiach  2.svetovej vojny. Pri tomto zaujímavom výklade sme si ani neuvedomili, že mnohé z týchto informácií sme preberali na hodinách dejepisu v škole, alebo sme o nich počúvali v rádiu či televízii. A pritom nám nepovedala  ani polovicu z toho, čo mala naplánované, ako nás v závere informovala. Ale nemohli sme si dovoliť ostať dlhšie, lebo náš čakala návšteva Matejovho domu. Pán Zelenák pre nás dohodol s riaditeľom múzea jeho návštevu výnimočne, pretože sme Banskú Bystricu navštívili v období noci múzeí (teda nie dni múzeí) a riaditeľ spolu so svojou spolupracovníčkou náš tam poobede čakali, hoci bol Matejov dom ako aj ostatné múzeá pre verejnosť cez deň zatvorený. Previedli nás všetkými miestnosťami s bohatými exponátmi úzko spojenými s Banskou Bystricou a jeho históriou. Kvalita ich výkladu nás neprekvapila, keďže sme už s ich kolegami mali tú česť a mohli sme oceniť ich znalosti.

Posledná zastávka bola v Kremnici. Aj keď nám počasie neprialo, pršalo v Banskej Bystrici aj v Kremnici, odvážne sme vyzbrojení dáždnikmi vykročili do tohto banského mesta a počúvali výklad Janka Botíka, ktorý svojou kvalitou v ničom nezaostával za svojimi predchodcami (obr.č. 6).

Sme naozaj radi, že náš spolok realizuje takého zájazdy. Môžeme len obdivovať, čo všetko skrýva naša krajina. Aj zájazd zo 17.mája 2014 splnil svoj účel, mal obrovskú výpovednú hodnotu a bol naozaj "balzamom na dušu".

Už teraz sa tešíme na zájazd v budúcom roku.Staršie články

© Spolok Slovákov z Bulharska 2008. Design by Riot Design © 2008. Webdizajn a výroba © Altamira Softworks 2008.. Toplist